SAVARIA - Megyei Hatókörű Városi Múzeum

SAVARIA - Megyei Hatókörű Városi Múzeum

Múzeumi programok - 2024. július

Múzeumi programok – 2024. július
 
Július 6. (szombat) 16.00
JÁRDÁNYI PAULOVICS ISTVÁN ROMKERT
Hogyan kerülhetett Ovidius sírja Savariába?
Ingyenes tárlatvezetés

Ovidius szombathelyi sírjának legendája élénken élt a köztudatban már a 16. századtól, az ókori Savaria romjai ugyanis igen korán felkeltették az utazók és történetírók érdeklődését. Az előadás során az érdeklődők megismerkedhetnek azzal, hogyan jelent meg a római költő sírjának legendája a 16–18. századi magyar történetírásban; hogyan próbálták a korszak szerzői a nyilvánvaló történelmi ellentmondásokat kiküszöbölni és a történettudomány mit tart ma az állítólagos sír keletkezéséről és hitelességéről.
Tárlatvezető: dr. Sánta Sára klasszika-filológus
 
Július 7. (vasárnap) 15.00
ISEUM SAVARIENSE
Tükröm, tükröm…
Ingyenes tárlatvezetés

Milyen volt a rómaiak szépséghez való viszonya és hogyan változott a római női és férfi szépségideál az évszázadok alatt? Miként vélekedtek a kortárs írók és költők az elvárt és a túlzó szépségápolási műveletekről? Az Iseum kiállításában található kozmetikai eszközök révén betekintést nyerünk az ókori szépészeti praktikákba és az ezeket övező társadalmi elvárásokba.
Tárlatvezető: Horváth Bianka régész

Július 13. (szombat) 14.00
SMIDT MÚZEUM
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc bankjegyei
Ingyenes előadás

Az előadás során a hallgatók a Smidt Múzeum numizmatikai gyűjteményének egy különösen értékes részével ismerkedhetnek meg: az 1848–49-es forradalom és szabadságharc bankjegyeivel. Ennek során nemcsak az önálló magyar pénzügy megteremtése során kibocsátott bankók kerülnek terítékre, hanem a szabadságharc idején használt szükségpénzek, sőt az emigrációban nyomott Kossuth-bankók is.
Előadó: dr. Tangl Balázs történész
 
 
Július 14. (vasárnap) 15.00
SAVARIA MÚZEUM
A kő, az elefánt és a hód
Ingyenes tárlatvezetés

A Savaria Múzeum állandó kiállításában évmilliók megannyi emlékét, eseményét őrző – hétköznapinak vélt – „kövek” segítenek megtudni, milyen földtani folyamatok és milyen hatalmas erők munkája révén alakult ki a ma ismert környezetünk. A „kövek” egy másik formái, az ősmaradványok pedig segítenek megeleveníteni hazánk legnyugatibb tájain kóborló őselefántokat (Anancus sp.), valamint egy – az utolsó jégkorszakból – ránk maradt európai hód (Castor fiber) koponyája elárulja, hogy e faj semmit sem változott az elmúlt 10 000 évben.
Tárlatvezető: Erdő Ádám természettudományi asszisztens
 
 Július 21. (vasárnap) 15.00
VASI SKANZEN
A tudomány malma: Bárdosi János néprajzkutató és a Kádár-kor néprajzi muzeológiája
Ingyenes tárlatvezetés

A magyar múzeumoknak a Kádár-kori (1956–1989) központosított pártállam alatt megvalósított intézményesülése a mai napig jelentős hatással van a hazai közgyűjtemények rendszerére, működésére, mibenlétére. Ez az időszak a regionális és helyi múzeumokban a néprajzi muzeológia sajátos virágkorát eredményezte. A globális keleti és nyugati nagyhatalmi politikai rendszereket elválasztó Vasfüggöny menti periférikus vidékeket is magába foglaló, a magyar nyelvterület nyugati peremvidékén fekvő Vas megyében a pártállami korszak néprajzi muzeológiájának kiemelkedő helyi alakjává nőtte ki magát Bárdosi János etnográfus. A néprajzi gyűjtéseiből készült válogatáson keresztül a Vasi Skanzen új állandó kiállításában nyerünk bepillantást a vasi falvak tradicionális műveltségének fennmaradt emlékeibe, megőrzésük történetébe.
Tárlatvezető: dr. Illés Péter etnológus főmuzeológus
 
Július 27. (szombat) 15.00
SZOMBATHELYI KÉPTÁR
Textiltriennálé a 21. században
Ingyenes tárlatvezetés

A VIII. Textilművészeti Triennálé felvonultatja a magyar, valamint a nemzetközi textil- és öltözéktervező művészet legjobbjait, bemutatja a legújabb műveket és trendeket a Fal- és tértextil, a Textildesign, a Miniatűrtextil, a Zászló és a Szalag műfaji kategóriákban. A seregszemle idei mottója - TŰRÉSHATÁR I Tű-rés-határ - a legszélesebb szakmai és művészi spektrumon elhelyezkedő alkotásokat vonzotta, kezdve a hagyományos technikáktól a megújuló és alternatív alapanyagokon át a különleges egyéni technikák alkalmazásán keresztül a gondolatébresztő művészi tartalom kifejezéséig. Az érdeklődők több mint 260 alkotásban gyönyörködhetnek, megismerve a művészek különböző technikáit és szemléletmódját.
Tárlatvezető: Cebula Anna művészettörténész


 
A programváltoztatás jogát fenntartjuk!